Marek Sviridov - podzimní závody 2018

Marek Sviridov - GymTime sportovec a závodník v kategorii mens physique do 179 cm.

Marek se na podzimní sezónu začal připravovat v půlce července. V polovině listopadu se chtěl zúčastnit Diamond cupu v Řecku, ale tyto závody byly zrušeny a nahradil je Diamond cup v Mexiku, takže se Marek rozhodl závodit již o měsíc dříve na závodech v Polsku a v Makedonii. Nakonec ale udělal ještě jednu změnu, a to po vypsání závodů Ftiness Mania Classic 3, které se konaly ve stejný termín jako Diamond cup v Makedonii. Marek se rozhodl pro tyto závody, jelikož se chtěl zúčastnit mezinárodních závodů ve své rodné zemi, kde se mohl představit domácímu publiku, a navíc ušetřit energii i peníze spojené s cestováním.

Dietu začal pod vedením nového trenéra Miroslava Juríčka. Váha, která pro jeho kategorii není zas tak důležitá, se na začátku přípravy pohybovala okolo 96 kg a na konci poté kolem 87 kg. Marek ve své přípravě poprvé vyzkoušel ketodietu, což znamená, že byly navýšené bílkoviny, a stejně tak i množství tuků. Naopak sacharidy byly snížené na minimum. Takto to Marek držel vždy 6 dní a následný sedmý den byl poněkud volnější, takže navýšil sacharidy a občas si i dopřál nějaký cheatmeal. S přípravou krabiček během celé přípravy mu pomáhala jeho přítelkyně Eliška, takže měl Marek díky ní dostatek energie i času na tréninky i na práci.

Tréninkový program, kterého se v přípravě držel se nazývá Yoda3Training. Ve stručnosti je to tréninkový plán rozdělený do 3 týdnů. Každý týden je zaměřený na něco jiného a trénuje se s odlišnou intenzitou. Střídají se těžké váhy, středně těžké váhy, lehčí váhy, menší počty opakování, větší počty opakování, supersérie, shazované série a megasérie. Trénink se zaměřuje na rychlá i pomalá svalová vlákna. Mění se samozřejmě i tempa pozitivních a negativních opakování. K tomuto tréninku měl ještě přidaný jeden trénink navíc, a to trénink "slabin", ve kterém se věnoval zadním deltům a šířce zad. Tréninky tedy měl 6x týdně a trvaly cca 90 minut včetně potréninkového kardia.

V přípravě se Marek potýkal s několika zdravotními problémy. Mírně ho omezovala bolest v pravém rameni a v hamstringu. Celou přípravu, téměř až do superkompenzace, řešil vše se svým fyzioterapeutem, aby tréninková omezení byla co nejmenší.

Pro zlepšení své pódiové prezentace také docházel 1-2x týdně na lekce posingu. Posing je nesmírně důležitý a spousta lidí ho bohužel podceňuje. Marek se zaměřoval na přechody a detaily v jednotlivých pózách.

Na svoje dno si sáhl až během posledních dvou týdnů před prvními závody. Z ketodiety přešel na nízkosacharidovou dietu. Bohužel mu ale ubývala energie, a proto musel omezit i práci, aby se naplno mohl věnovat přípravě.

Zabrze 4

Večer před odjezdem na závody bylo změněno místo konání a závod byl přesunut z Katowic do Zabrze. Noc před závody musel tedy Marek řešit ubytování i cestu do Zabrze. Neměl ani informace o tom, zda jeho kategorie bude závodit v sobotu nebo v neděli, takže se tomu musel přizpůsobit i závěr superkompenzace. Až během registrace se Marek dozvěděl, že závodit bude v neděli.

V jeho kategorii, kterou je mens physique do 179 cm se sešlo pouze 6 závodníků, takže bohužel nedošlo k semifinálovému porovnávání. Ve finále nebyla individuální prezentace a závodníky rovnou porovnávali a následně se již vyhlašovaly výsledky. Závodníci byli skvěle připraveni a Marek obsadil krásné 2. místo. O jedno místo mu uniklo nejen vítězství, ale i možnost zisku PRO ELITE CARD a price money v hodnotě 1 500 euro. Na jednu stranu byl Marek za své umístění rád, ale na druhou stranu ho přepadlo mírné zklamání.

Zabrze 5_1

Věděl ale, že nemá smysl to vzdávat, a že závody u nás v ČR může opět bojovat o přední příčky. Forma vypadala už uprostřed týdně daleko lépe než před Polskem a Marek věděl, že bude mít na domácích prknech co ukázat. Na poslední chvíli byla spojena jeho kategorie a kategorie s borci do 182 cm a celkově tedy bylo v kategorii 9 závodníků – Poláci, Češi, Slováci a jeden Němec. Proběhlo tedy i semifinále a po dlouhé době měl Marek možnost se více vyzávodit a užít si pódium o pár vteřinek déle. Po "first calloutu" opadly nervy a Marek si věřil na boj o medaile. Bohužel se tak nestalo a Marek skončil na neoblíbeném 4. místě.

Sezónu ale Marek rozhodně nebere jako neúspěšnou. Se závodní formou je velice spokojený a v roce 2019 se hodlá vrátit v ještě lepší formě a budu opět bojovat o zisk PRO ELITE CARD.

Celý tým GymTime Markovi moc gratuluje k úspěchům a přeje mu hodně štěstí do dalších sezón a závodů!