Jaké jsou nejlepší druhy kolagenu?

5f00f495-18f7-4c0d-84fd-52227f9f69af

Co to je kolagen? Jaké jsou jeho nejlepší druhy? Jak můžeme kolagen dělit dle místa působení? Proč jej suplementovat? Pojďme si o tom dnes povědět trochu více..

bffdbfd7-f323-4826-9ef1-cebf481286c1

Co to je kolagen a v jakých formách jej můžeme vidět?

Kolagen je základní stavební hmotou podpůrných tkáníhlavní organickou složkou podpůrného systému – chrupavek a kostí, kůže, šlach a vazů. Je hlavním pilířem pojivových tkánínejdůležitější bílkovinou lidského těla. Tvoří víc než 30 % všech bílkovin v těle. Od 25. roku života se obsah kolagenu v lidském těle snižuje, přičemž ve věku 45 let se netvoří již téměř vůbec. Vede to v první řadě ke zhoršení stavu kostí, oslabení svalstva, snížení pružnosti šlach a svalů, zhoršenému tření uvnitř kloubů až k různým degeneracím chrupavek. Má na svědomí i vznik prvních vrásek nebo celulitidy. Pokožka je suchá, vlasy ztrácejí lesk a vitalitu, nehty se lámou – začíná proces stárnutí. Pro zachování celkového zdraví, pohyblivých kloubů, pružné pokožky bez vrásek a kvalitních vlasů je proto důležité jeho pravidelné doplňování. 

Kolagen můžeme najít na trhu přednostně ve 3 formách a to:

  • Práškový kolagen (hovězí, rybí a vepřový)

  • Sirup

  • Tablety

 54581827-cc36-4b32-b764-b0c6fcb60182

Jaké jsou typy kolagenu dle místa působení?

V těle se nám nachází mnoho typů kolagenu (odhadem je to až 30 typů), avšak my si dnes rozebereme jen ty nejvíce zkoumané a zastoupené typy v lidském těle. Typ I, typ II, typ III, typ IV.

Typ I – První typ kolagenu tvoří až 90% celkového kolagenu u nás v těle. Je považován za nejdůležitější a také nejhojnější typ kolagenu v těle. Skládá se ze speciálních vláken, která tvoří části těla, včetně šlach, vazů, orgánů a kůže. Kolagen typu I má na svědomí formování kostí. Je velmi důležitý při poranění, jelikož velmi dobře hojí rány a dodává pokožce elastickou a pružnou kvalitu. První typ kolagenu je z velké část zastoupen v kůži, a proto je velkým pomocníkem při problémech s pletí.
Typ II – Druhý typ kolagenu tvoří většinu proteinů nacházejících se v chrupavce. Jedná se o pojivou tkáň, která je více než důležitá při sportovní aktivitě, jelikož nám chrání klouby před dopady a otřesy. Vyskytuje se na povrchu hlavic kostí a v klubech.
Typ III – Třetí typ kolagenu je zastoupen v mnoha vnitřních orgánech a kůži. Nachází se konkrétně v elastických tkáních (cévy, pokožka embrya, plíce), ve zvýšeném množství je zastoupený ve starších a vysoce namáhaných šlachách. Jeho funkce v těle spadá pod vývoj kůže a kardiovaskulárního systému.
Typ IV – A konečně čtvrtý typ kolagenu, který se nachází převážně v kůži, bazální membráně a mikro cévách. Benefitem tohoto typu kolagenu je hlavně jeho důležitá role při interakci bazálních membrán s buňkami a dále se také podílí se na vytváření tzv. bazální membrány v endotelových buňkách. Ta lemuje většinu trávicího ústrojí a povrch respiračních orgánů.

 8c43b067-4bab-4caa-8a40-332e94ae2b1d

Jaké jsou nejlepší druhy kolagenu?

Dnes se podíváme na základní 3 druhy kolagenu a to – hovězí, rybí a vepřový

Hovězí a vepřový kolagen – Hovězí a vepřové kolageny jsou velmi známými a dá se říct, že i z nejprodávanějšími druhy kolagenu. Pochází z krav a prasat, konkrétně tedy z jejich kůže, kostí a svalů. Jsou vyráběny převážně z typu kolagenu I a III. A jak už víme, tak tyto dva typy se vyskytují v těle a mají na starost mnoho důležitých funkcích jako například formování kostí, zachování elasticity a pružnosti pokožky, vývoj kůže a kardiovaskulárního systému. Hovězí a vepřový kolagen je velmi bohatý na glycin a prolin, a proto je důležitý pro tvorbu kreatinu, budování svalové hmoty a zároveň nápomoc pro tvorbu vlastního kolagenu v těle.
Pokud volíme tyto typy kolagenu, je třeba si dávat pozor na to, jak je s dobytkem zacházeno. Pokud výrobce kolagen čerpá z dobytku, se kterými není zacházeno dobře - je dennodenně krmen antibiotiky a nekvalitní stravou, ani kolagenový výrobek sám o sobě nemůže být kvalitním. Naopak pokud je jim poskytnuta kvalitní péče, můžeme očekávat, že kolagenový výrobek bude pro nás vhodný.

Rybí kolagen (mořský kolagen) – Rybí kolagen je nejčastěji získáván ze šupin studenovodních ryb, mnohdy z tresek, lososů a jim podobných. Díky způsobu získávání a typu suroviny je v rybím kolagenu nejčastěji obsažen kolagen typu I. Jak již bylo řečeno, kolagen typu I je díky svému velkému zastoupení v kůži pomocníkem s problémy s pletí. Proto bývá rybí kolagen první volbou při akné nebo při výskytu prvních vrásek. Je to častou volbou pro ženy ale i muže, kteří chtějí podpořit hydrataci a pružnost pleti, kvalitu vlasů a nehtů a samozřejmě udržet zdravé a pevné šlachy. Velkou výhodou rybího kolagenu je jeho vysoká vstřebatelnost, která je v porovnání s hovězím a vepřovým kolagenem až dvojnásobně vyšší.

bacf230f-3f85-40ec-9c61-91142071f977

My sami jsme sportovci, a proto máme za sebou mnoho ozkoušených produktů. Jelikož nám záleží na kvalitě a preferujeme jen ty produkty, které opravdu šlapou, můžeme Vám s rukou na srdci doporučit tyto kolageny. Mnoho spokojených zákazníků nám napsalo zpětnou recenzi, přičemž v žádné nechyběla zmínka o zlepšení pohybového aparátu, zlepšení kvality vlasů, nehtů a pleti a co více zlepšeného sportovního výkonu. 

Coll
Akce Výprodej
649 Kč
899 Kč–28 %250 Kč
7/S40
Coll2
Akce Výprodej
649 Kč
900 Kč–28 %251 Kč
7/S41
Golden life – Sport & Beauty
Akce
999 Kč
1 500 Kč–33 %501 Kč
18755

¨

Golden life – Beauty Energy Powder
Akce
999 Kč
1 350 Kč–26 %351 Kč
18767