Jaké jsou nejlepší druhy kolagenu?

5f00f495-18f7-4c0d-84fd-52227f9f69af

Co to je kolagen? Jaké jsou jeho nejlepší druhy? Jak můžeme kolagen dělit dle místa působení? Proč jej suplementovat? Pojďme si o tom dnes povědět trochu více..

bffdbfd7-f323-4826-9ef1-cebf481286c1

Co to je kolagen a v jakých formách jej můžeme vidět?

Kolagen je základní stavební hmotou podpůrných tkáníhlavní organickou složkou podpůrného systému – chrupavek a kostí, kůže, šlach a vazů. Je hlavním pilířem pojivových tkánínejdůležitější bílkovinou lidského těla. Tvoří víc než 30 % všech bílkovin v těle. Od 25. roku života se obsah kolagenu v lidském těle snižuje, přičemž ve věku 45 let se netvoří již téměř vůbec. Vede to v první řadě ke zhoršení stavu kostí, oslabení svalstva, snížení pružnosti šlach a svalů, zhoršenému tření uvnitř kloubů až k různým degeneracím chrupavek. Má na svědomí i vznik prvních vrásek nebo celulitidy. Pokožka je suchá, vlasy ztrácejí lesk a vitalitu, nehty se lámou – začíná proces stárnutí. Pro zachování celkového zdraví, pohyblivých kloubů, pružné pokožky bez vrásek a kvalitních vlasů je proto důležité jeho pravidelné doplňování. 

Kolagen můžeme najít na trhu přednostně ve 3 formách a to:

  • Práškový kolagen (hovězí, rybí a vepřový)

  • Sirup

  • Tablety

 54581827-cc36-4b32-b764-b0c6fcb60182

Jaké jsou typy kolagenu dle místa působení?

V těle se nám nachází mnoho typů kolagenu (odhadem je to až 30 typů), avšak my si dnes rozebereme jen ty nejvíce zkoumané a zastoupené typy v lidském těle. Typ I, typ II, typ III, typ IV.

Typ I – První typ kolagenu tvoří až 90% celkového kolagenu u nás v těle. Je považován za nejdůležitější a také nejhojnější typ kolagenu v těle. Skládá se ze speciálních vláken, která tvoří části těla, včetně šlach, vazů, orgánů a kůže. Kolagen typu I má na svědomí formování kostí. Je velmi důležitý při poranění, jelikož velmi dobře hojí rány a dodává pokožce elastickou a pružnou kvalitu. První typ kolagenu je z velké část zastoupen v kůži, a proto je velkým pomocníkem při problémech s pletí.
Typ II – Druhý typ kolagenu tvoří většinu proteinů nacházejících se v chrupavce. Jedná se o pojivou tkáň, která je více než důležitá při sportovní aktivitě, jelikož nám chrání klouby před dopady a otřesy. Vyskytuje se na povrchu hlavic kostí a v klubech.
Typ III – Třetí typ kolagenu je zastoupen v mnoha vnitřních orgánech a kůži. Nachází se konkrétně v elastických tkáních (cévy, pokožka embrya, plíce), ve zvýšeném množství je zastoupený ve starších a vysoce namáhaných šlachách. Jeho funkce v těle spadá pod vývoj kůže a kardiovaskulárního systému.
Typ IV – A konečně čtvrtý typ kolagenu, který se nachází převážně v kůži, bazální membráně a mikro cévách. Benefitem tohoto typu kolagenu je hlavně jeho důležitá role při interakci bazálních membrán s buňkami a dále se také podílí se na vytváření tzv. bazální membrány v endotelových buňkách. Ta lemuje většinu trávicího ústrojí a povrch respiračních orgánů.

 8c43b067-4bab-4caa-8a40-332e94ae2b1d

Jaké jsou nejlepší druhy kolagenu?

Dnes se podíváme na základní 3 druhy kolagenu a to – hovězí, rybí a vepřový

Hovězí a vepřový kolagen – Hovězí a vepřové kolageny jsou velmi známými a dá se říct, že i z nejprodávanějšími druhy kolagenu. Pochází z krav a prasat, konkrétně tedy z jejich kůže, kostí a svalů. Jsou vyráběny převážně z typu kolagenu I a III. A jak už víme, tak tyto dva typy se vyskytují v těle a mají na starost mnoho důležitých funkcích jako například formování kostí, zachování elasticity a pružnosti pokožky, vývoj kůže a kardiovaskulárního systému. Hovězí a vepřový kolagen je velmi bohatý na glycin a prolin, a proto je důležitý pro tvorbu kreatinu, budování svalové hmoty a zároveň nápomoc pro tvorbu vlastního kolagenu v těle.
Pokud volíme tyto typy kolagenu, je třeba si dávat pozor na to, jak je s dobytkem zacházeno. Pokud výrobce kolagen čerpá z dobytku, se kterými není zacházeno dobře - je dennodenně krmen antibiotiky a nekvalitní stravou, ani kolagenový výrobek sám o sobě nemůže být kvalitním. Naopak pokud je jim poskytnuta kvalitní péče, můžeme očekávat, že kolagenový výrobek bude pro nás vhodný.

Rybí kolagen (mořský kolagen) – Rybí kolagen je nejčastěji získáván ze šupin studenovodních ryb, mnohdy z tresek, lososů a jim podobných. Díky způsobu získávání a typu suroviny je v rybím kolagenu nejčastěji obsažen kolagen typu I. Jak již bylo řečeno, kolagen typu I je díky svému velkému zastoupení v kůži pomocníkem s problémy s pletí. Proto bývá rybí kolagen první volbou při akné nebo při výskytu prvních vrásek. Je to častou volbou pro ženy ale i muže, kteří chtějí podpořit hydrataci a pružnost pleti, kvalitu vlasů a nehtů a samozřejmě udržet zdravé a pevné šlachy. Velkou výhodou rybího kolagenu je jeho vysoká vstřebatelnost, která je v porovnání s hovězím a vepřovým kolagenem až dvojnásobně vyšší.

bacf230f-3f85-40ec-9c61-91142071f977

My sami jsme sportovci, a proto máme za sebou mnoho ozkoušených produktů. Jelikož nám záleží na kvalitě a preferujeme jen ty produkty, které opravdu šlapou, můžeme Vám s rukou na srdci doporučit tyto kolageny. Mnoho spokojených zákazníků nám napsalo zpětnou recenzi, přičemž v žádné nechyběla zmínka o zlepšení pohybového aparátu, zlepšení kvality vlasů, nehtů a pleti a co více zlepšeného sportovního výkonu. 

Coll
Akce Výprodej
649 Kč
899 Kč–28 %250 Kč
7/S40
Coll2
Akce Výprodej
649 Kč
900 Kč–28 %251 Kč
7/S41
Golden life – Sport & Beauty
Akce
999 Kč
1 500 Kč–33 %501 Kč
18755

¨

Golden life – Beauty Energy Powder
Akce
999 Kč
1 350 Kč–26 %351 Kč
18767

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení