Ke schválení

Top 3 energy drinky vs. fitness preworkouty a „pumpy“: Znáte jejich výhody a nevýhody?

Rychlé životní tempo, aktivní sportování přináší řadu výzev. Skloubit práci, trénink a přípravu jídel může být náročné, a tak často sáhneme po energetických nápojích, které slibují rychlou vzpruhu. Znáš benefity a stinné stránky 3 nejprodávanějších energetických nápojů v Česku? A víš, čím se liší od nakopávačů a pump?

autor-janmichal-40X40  Jan Michal

Zdroje článku

  • Bell, D. G., & McLellan, T. M. (2003). Effect of repeated caffeine ingestion on repeated exhaustive exercise endurance. Medicine and Science in Sports and Exercise, 35(8), 1348–1354. https://doi.org/10.1249/01.MSS.0000079071.92647.F2
  • Blin, O., Audebert, C., Pitel, S., Kaladjian, A., Casse-Perrot, C., Zaim, M., Micallef, J., Tisne-Versailles, J., Sokoloff, P., Chopin, P., & Marien, M. (2009). Effects of dimethylaminoethanol pyroglutamate (DMAE p-Glu) against memory deficits induced by scopolamine: Evidence from preclinical and clinical studies. Psychopharmacology (Berl), 207(2), 201–212. https://doi.org/10.1007/s00213-009-1648-7
  • Cappelletti, S., Piacentino, D., Sani, G., & Aromatario, M. (2015). Caffeine: Cognitive and physical performance enhancer or psychoactive drug? Current Neuropharmacology, 13(1), 71–88. Erratum: Current Neuropharmacology, 13(4), 554. https://doi.org/10.2174/1570159X13666141210215655
  • ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, s.r.o., 2018. 552 s.
  • World Health Organization. (2019). Restricting caffeine intake during pregnancy. WHO. https://www.who.int/tools/elena/interventions/caffeine-pregnancy

Top 3 energy drinky vs. fitness preworkouty a „pumpy“: Znáte jejich výhody a nevýhody?

Negativní dopady energy drinků na zdraví mění i zákony: dostupné budou až od 15 let

K nepříznivým dopadům energetických nápojů na zdraví přispívají nejen cukr, konzervanty a barviva, ale také kofein. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by zdravý dospělý člověk neměl pravidelně překračovat denní dávku 400 mg kofeinu, což odpovídá zhruba čtyřem šálkům kávy. Pro děti a těhotné ženy, tedy skupiny, které by měly příjem kofeinu výrazně omezit nebo se mu zcela vyhnout, WHO doporučuje maximální denní dávku snížit o více než 100 mg.

Úskalím každodenního nadměrného užívání kofeinu je totiž rychlá schopnost organismu vytvořit si na něj toleranci. Zvýšením dávky ji však nelze překonat, protože dochází ke snížení počtu receptorů, na které kofein působí. Při dlouhodobém zneužívání kofeinu jsme pak vystaveni řadě rizik, jako je nepříznivý dopad na srdce kvůli zvýšenému tlaku nebo nárůst stresu a úzkosti. To je pak způsobeno zvýšenou produkcí kortizolu, tedy stresového hormonu, při vyšších a dlouhodobých dávkách kofeinu.

Problém rizikové konzumace nejen energy drinků právě dětmi pak rozpoutal řadu diskuzí a letos se tak chystají legislativní změny. Například populární Red Bull si už v obchodě nebudou moct koupit děti do patnácti let

Z energy drinků je rekordmanem Prime Energy, který v plechovce o objemu 355 ml obsahuje přibližně 200 mg kofeinu. Tento nápoj se stal terčem kritiky, protože jeho propagaci zajišťují influenceři Logan Paul a KSI, čímž oslovuje především děti a mladistvé.

Tip pro lepší trénink ve večerních hodinách – místo energy drinku nalijte do shakeru „pumpu“

Pumpa

Pokud plánujete návštěvu posilovny v pozdních odpoledních hodinách nebo večer, není nejlepším nápadem posilnit se před sportovním výkonem oblíbeným energy drinkem nebo předtréninkovým nakopávačem. Kofein totiž ovlivňuje cirkadiánní rytmus tím, že snižuje vylučování melatoninu. Ten se výrazně podílí na kvalitě spánku a usínání.

I když maximální hodnota kofeinu v krvi nastává zhruba mezi 30-60 minutami po posledních doušcích vašeho oblíbeného energiťáku, stimulační účinky mohou podle studií přetrvávat déle než 4 hodiny (poločas rozpadu) v závislosti na individuálních faktorech.

Mnohem lepší variantou je v tomto případě zvolit tzv. „pumpy“. Tedy předtréninkové doplňky, které sice neobsahují stimulační látky, ale podporují kvalitní „napumpování“ svalů při tréninku díky ingrediencím, jako je glycerol či L-Citrulin.

Odstartujte ranní trénink i celý den předtréninkovým „nakopávačem“

Odstartujte ranní trénink i celý den předtréninkovým „nakopávačem“

Pokud jste ranní ptáče a trénink máte naplánovaný před pracovními či školními povinnostmi, vyplatí se sáhnout po kvalitním preworkoutu. Na rozdíl od energetických nápojů je jejich hlavní výhodou cílené složení, které se zaměřuje na zlepšení fyzického výkonu během cvičení. Do večera se navíc tělo zbaví stimulačních účinků kofeinu, takže nenaruší spánek.

Preworkouty často obsahují nejen kofein, ale také další účinné látky. Kromě již zmíněného L-Citrulinu obsahují namátkou například:

  • Tyrosin – pro lepší soustředění,
  • Inosin – podporuje přenos kyslíku a umožňuje delší trénink,
  • DMAE – zlepšuje psychickou energii,
  • Extrakt z černého pepře – zlepšuje vstřebávání ostatních složek.

Nakopávače tak pomáhají zvýšit vytrvalost, fyzickou sílu a regeneraci, což není primárním cílem energetických nápojů, zaměřených spíše na stimulaci bdělosti a koncentrace. Přesto je důležité používat je s rozvahou. Tento typ doplňku se hodí především při náročných trénincích (například při tréninku nohou). U lehčích tréninků je vhodné nakopávače vynechat, aby si tělo nevybudovalo toleranci na kofein a předešlo se jeho negativním účinkům, jak zmiňujeme výše.

Ve stejný den, kdy využijete nakopávač, není vhodné konzumovat také energetický nápoj. Jedna dávka nakopávače totiž obsahuje 150–300 mg kofeinu, přičemž některé silnější produkty mohou mít i vyšší koncentrace. Pokud si během dne dáte například 500ml plechovku energetického nápoje Monster (140–160 mg kofeinu), snadno překročíte doporučenou denní dávku kofeinu.

Jak energy drinky ne(zne)užívat?

Jak energy drinky ne(zne)užívat?

Kdy je tedy ten správný čas k užití energy drinku? A jak docílit toho, aby se užívání energy drinků nezměnilo ve zneužívání? Odpovědí je opět střídmost. Tedy sáhnout po svém oblíbeném Red Bullu či Monsteru spíše v krizových situacích a nekonzumovat je každý den.

Dejme tomu, že se právě v krizové situaci zrovna nacházíte. Mezi povinnostmi jste si našli vzácný čas na trénink. Sužuje vás ale únava, po ruce nemáte předtréninkový nakopávač a po tréninku na vás čeká ještě spousta povinností.

Po kterém energy drinku sáhnete?

1) Red Bull (zejména Sugar Free)

    • Výhody: Red Bull je považován za světovou jedničku mezi energetickými nápoji. Vyskytuje se i na první příčce popularity v ČR. Jedna dávka Red Bullu (plechovka o objemu 250 ml) obsahuje 80 mg kofeinu, tedy optimální množství před tréninkem. V tomto množství kofein zvýší svalovou sílu a vytrvalost nejen pro silový trénink, ale zejména pro výkonnostní trénink, u kterého má kofein podle studií výraznější odezvu (BELL).  Společnost Red Bull v poslední době u Sugar-Free verze dále provedla i změnu ve složení. Často probíraný aspartam už v plechovce této značka nenaleznete, neboť byl nahrazený sukralózou.

 

  • Nevýhody: Ačkoli má Red Bull mezi energy drinky neotřesitelné postavení, řada lidí nápoji vytýká malé množství a nezřídka i specifickou chuť. Klasická verze Red Bullu navíc obsahuje 27 gramů cukru z cukrové řepy, na což je dobré pamatovat zejména v rýsovací fázi.

 

2) Monster (zejména Ultra)

  • Výhody: Oproti Red Bullu disponuje dvojka na trhu mezi energetickými nápoji Monster o něco bohatším složením. Kromě vitaminů skupiny B, taurinu a kofeinu, které nalezneme i u Red Bullu, obsahuje Monster také další složky. K těm stimulujícím patří ženšen a guarana. Verze bez cukru Ultra stejně jako Red Bull Sugar Free obsahuje kromě sukralózy také acesulfam, který byl dříve v souvislosti negativními dopady na zdraví často kritizován. Moderní výzkumy tyto obavy nepotvrdily, tato přísada však stále vyvolává diskuse – podobně jako aspartam, který však byl u řady předních energy drinků nahrazen sukralózou.
  • Nevýhody: Ve standardní plechovce (500 ml) obsahuje Monster v rozmezí 140-160 mg kofeinu v závislosti na variaci. Jedná se tak o poměrně silnou dávku, která dokáže „nakopnout“ na delší dobu. Standardní verze navíc obsahuje 54 g gramů cukru, což není z hlediska kalorického příjmu zanedbatelné.

3) Tiger (zejména Zero)

  • Výhody: V Česku velmi oblíbený Tiger energy drink zaujme zejména svou cenovou dostupností oproti dalším značkám energy drinků. Ve složení nalezneme standardní přísady, jako jsou vitaminy skupiny B, taurin a kofein. 

Nevýhody: Ve standardní plechovce (500 ml) obsahuje stejně jako Monster 160 mg kofeinu, tudíž je vhodný ke konzumaci v dopoledních hodinách. Zároveň verze s cukrem obsahuje přes 50 gramů cukru.

autor-janmichal-80X80

Jan michal

Závodník v kategorii Men’s Physique (2. místo na Partner Cup 2024, 3. místo na B&S 2024) a redaktor. Mým cílem je srozumitelnou formou předávat vědecky podložené informace a postupy, které ověřuji v praxi. Neustále se zaměřuji na rozšiřování svých znalostí o tréninku a stravě. Nespoléhám přitom pouze na poznatky z trenérského kurzu.

Instagram Jan michal na instagramu

Kam dál?

Thumbnail
Top 5 tipů, jak začít a udržet svá fitness předsevzetí pro rok 2025
Nový rok, nové já? Fitness centra se v lednu plní nadšenými nováčky, ale jen málokterý z nich vydrží až do února. Nechcete patřit mezi tzv. „ledňáčky“, kteří ztratí motivaci po pár týdnech?
Thumbnail
Jak správně sestavit tréninkový plán do posilovny
Správně sestavený tréninkový plán často odlišuje ty, kteří svých cílů skutečně dosáhnou od těch, kterým jejich úsilí nepřinese očekávané výsledky. V tomto článku vám představíme 5 základních pravidel, která při tvorbě tréninkových plánů využívají i profesionální sportovci.

Top 3 tipy pro silnější imunitu a špičkový sportovní výkon

Co se v tomto článku dozvíš?

  • Co je naprostým základem imunity?
  • Který typ stres imunitu posiluje a který jí naopak škodí?
  • Jaké potraviny bohaté na mikronutrienty ti pomohou posílit imunitu?
autor-janmichal-40X40  Jan Michal

Zdroje článku

Top 3 tipy pro silnější imunitu a špičkový sportovní výkon

Chceš excelovat ve fitness i každodenním životě? Klíčem je pevné zdraví postavené na správně fungujícím imunitním systému. Ten nejenže chrání tělo před škodlivými vlivy, ale také odráží tvé každodenní návyky. Přinášíme ti ověřené tipy, které posílí tvou imunitu, podpoří energii a pomohou ti zůstat v top formě ve všech aspektech života!

1) Kvalitní strava, spánek a pohyb: základ imunity

Bez těchto klíčových pilířů to nepůjde – žádné zázračné triky ani pověry je nenahradí. Pohyb aktivuje imunitní buňky, zatímco spánek umožňuje tělu regenerovat. Neméně důležitý je správně nastavený jídelníček, který obsahuje všechny potřebné živiny a je přizpůsoben individuálním potřebám. Zvláštní důraz by měl být kladen na dostatečný příjem bílkovin, jež jsou nezbytné pro tvorbu buněk imunitního systému. Tyto faktory společně tvoří pevný základ pro silnou a odolnou imunitu.

Kromě toho nesmíme zanedbávat ani základní hygienu a pitný režim, který je také často podceňován a díky kterému zbavíme náš organismus toxinů.

V dnešní uspěchané době bývá podceňován zejména spánek. Tento problém je úzce spojen s fenoménem sociální jet lag. Studie tímto termínem označují nesoulad mezi našimi vnitřními biologickými hodinami a společenskými povinnostmi, jako jsou práce či studium. Dospělý člověk by podle WHO měl spát minimálně 7 hodin denně. Nedostatek spánku totiž může vést k řadě zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, obezita, cukrovka nebo psychické obtíže.

2) Minimalizuj dlouhodobý stres

Stres

Není stres jako stres. Krátkodobý stres je přirozenou reakcí těla na akutní situace a podle řady studií může mít pozitivní účinky na naši výkonnost i zdraví. Pomáhá zlepšit soustředění a reakční rychlost, což je výhodné v případech, které vyžadují rychlé rozhodování.

Stejně tak při adekvátním nasazení v tréninku nebo během ledové sprchy vystavujeme tělo mírnému a jednorázovému stresu, ale právě tímto způsobem zlepšujeme naši toleranci na stres. Pravidelný kontakt s chladem, například ledová sprcha, přináší řadu benefitů. Podle některých studií zlepšuje cirkulaci krve a zvyšuje hladinu endorfinů. To má pozitivní vliv na naši psychickou pohodu. Zvládání výzev a překážek se tak stává přirozenou součástí života a posiluje naši psychickou i fyzickou odolnost.

Problém však nastává, pokud setrváváme v chronickém stresu v důsledku životního stylu nebo vnějších i vnitřních faktorů. V tomto případě studie uvádějí, že dochází k oslabení naší imunity, což má zákonitě negativní dopady na naše zdraví. Zejména během hektického pracovního či osobního období bychom tedy neměli podceňovat naši psychickou pohodu a měli bychom si udělat čas na procházky v přírodě, setkání s blízkými nebo přáteli. Pomoct může i meditace, dechová cvičení nebo sauna.

zdroje vitamínů

3) Vsaď na kvalitní zdroje vitamínů a dalších mikroživin

K posílení imunity nám kromě zdravých návyků, jako je dostatek spánku a pravidelné cvičení, mohou pomoci také potraviny, které díky obsahu živin posilují obranyschopnost organismu. Většina lidí si v této souvislosti vybaví zejména potraviny bohaté na vitamín C, který má na podporu imunity nezanedbatelný pozitivní vliv. Kromě toho prospívá zdraví srdce a cév a působí jako antioxidant.

Mezi známé zdroje vitamínu C patří citrusové plody, jako jsou pomeranče, mandarinky, citrony či grapefruity. Věděli jste ale, že červená paprika obsahuje téměř čtyřikrát více vitamínu C než pomeranč? Zatímco pomeranč poskytuje 53 mg vitamínu C na 100 g, červená paprika obsahuje až 190 mg na stejné množství.

Neměli bychom zapomínat ani na potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, které hrají klíčovou roli při přeměně potravy na energii či zdraví nervového systému. Najdeme je nejen v mase (drůbež, hovězí, vepřové, ryby), ale také v mléčných výrobcích. Mezi tyto vitamíny patří vitamín B12, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek, podporu zdravého nervového systému a psychického zdraví. Jeho nedostatkem trpí zejména lidé se specifickými stravovacími návyky  – například vegani. Pro ně je vhodné tento vitamín suplementovat.

Silnější imunita

Další skupinou jsou potraviny obsahující vitamíny rozpustné v tucích – vitamín A (například vejce, mrkev, špenát), vitamín D (například mléko, tučné ryby), vitamín E (například ořechy, avokádo) a vitamín K (například špenát, kapusta, sýry). Tyto vitamíny kromě podpory imunity působí antioxidačně, přispívají ke zdraví kostí (vitamín K) a dále například podporují zdraví zraku (vitamín A).

Živočišné potraviny, zejména ryby, jsou také ideálním zdrojem omega-3 mastných kyselin – esenciálních tuků, které si tělo nedokáže samo vyrobit a musí je získávat z potravy. Tyto mastné kyseliny podporují nervový i kardiovaskulární systém a mají také protizánětlivé účinky.

V zimních měsících, kdy je nedostatek UV záření, většina populace podle odborníků trpí nedostatkem vitaminu D3. Tento vitamín nejen podporuje ochranu proti chronickým onemocněním, ale také přispívá k psychickému zdraví. V tomto případě je opět vhodné vsadit na kvalitní doplněk stravy. Nedostatkem tohoto vitamínu jsou ohroženi právě i sportovci, jejichž organismus čelí vyšším nárokům v důsledku intenzivního tréninku.

Nerozlučnou – takřka zamilovanou – dvojici s vitaminem D3 pak tvoří vitamin K2, který podporuje zdraví kostí a chrání cévy. Tyto dva vitaminy spolupracují na několika úrovních, aby podpořily optimální funkce v těle. Jejich kombinace vytváří synergický efekt, který zvyšuje účinnost obou.

Nuzest Good Green Vitality je tak skvělým a komplexním pomocníkem pro podporu imunity a správné fungování mikrobiomu, nejen v zimních měsících. Tento produkt obsahuje více než 75 aktivních látek, včetně vitaminů D3 a K2, a kombinuje je s minerály, rostlinnými výtažky a dalšími vitamíny, jako je vitamin A a vitaminy skupiny B, které jsou jinak běžně přítomné v živočišných produktech. Nuzest Good Green Vitality je však vhodný i pro vegany, hypoalergenní a ideální pro paleo stravování. Dále obsahuje v doporučeném množství i zásadní minerály, jako je zinek, hořčík, vápník či fosfor.

Pokud si z těchto tipů máme odnést to nejdůležitější, je to přistupovat k naší obranyschopnosti komplexně. Jen tak můžeš zůstat v nejlepší formě a vychutnávat si každodenní výkon a úspěchy, ať už v tělocvičně, nebo v běžném životě. Péče o imunitu není jednorázová záležitost, ale běh na dlouhou trať, která je výsledkem každodenních návyků. Nezapomeň každý den pracovat na své disciplíně a směle do toho!

autor-janmichal-80X80

Jan michal

Závodník v kategorii Men’s Physique (2. místo na Partner Cup 2024, 3. místo na B&S 2024) a redaktor. Mým cílem je srozumitelnou formou předávat vědecky podložené informace a postupy, které ověřuji v praxi. Neustále se zaměřuji na rozšiřování svých znalostí o tréninku a stravě. Nespoléhám přitom pouze na poznatky z trenérského kurzu.

Instagram Jan michal na instagramu

Kam dál?

Thumbnail
Top 5 tipů, jak začít a udržet svá fitness předsevzetí pro rok 2025
Nový rok, nové já? Fitness centra se v lednu plní nadšenými nováčky, ale jen málokterý z nich vydrží až do února. Nechcete patřit mezi tzv. „ledňáčky“, kteří ztratí motivaci po pár týdnech?
Thumbnail
Jak správně sestavit tréninkový plán do posilovny
Správně sestavený tréninkový plán často odlišuje ty, kteří svých cílů skutečně dosáhnou od těch, kterým jejich úsilí nepřinese očekávané výsledky. V tomto článku vám představíme 5 základních pravidel, která při tvorbě tréninkových plánů využívají i profesionální sportovci.

Oslaď si život i bez cukru: Přírodní alternativy nejen pro dietáře

O čem se tu píše?

  • Proč hledat alternativy k běžnému cukru? (Dopady cukru na zdraví a jeho nadměrná konzumace)
  • Jaké existují druhy náhradních sladidel? (Přírodní a umělá sladidla)
  • Co je to stévie a xylitol?
  • Jak sladit chytře a bez kompromisů?
Taťána Smugalová  Taťána Smugalová

Zdroje článku

Oslaď si život i bez cukru: Přírodní alternativy nejen pro dietáře

Věděli jste, že běžný Čech spotřebuje více než 36 kg cukru ročně? Kdybychom to přepočítali na kostky, tak to představuje přes 72 000 kostek cukru. Není se čemu divit – běžný cukr je všudypřítomný, a proto je těžší se mu vyhýbat, než se mu poddat. Nenabízí žádné velké zdravotní benefity. Jsou to prázdné kalorie, které při s sebou při nadměrné konzumaci nesou různá rizika, jako je snížená schopnost koncentrace, výkyvy nálady a energie nebo riziko deprese a úzkosti.

Pokud to chceme při tréninku někam dotáhnout a nebo se prostě jen cítit vitálnější a zdravější, je na čase se zamyslet, co vlastně jíme. Téměř každý, kdo někdy držel dietu, ví, že dlouhodobě odolat chuti na sladké může být oříšek. Honí vás mlsná? Sáhněte po alternativě, která dobře chutná a nenaruší vaše fitness cíle.

Zajímá vás které přírodní sladidlo má bylinnou chuť a které má podobné vlastnosti jako cukr? V dalších řádcích se jim podíváme na zub.

Jak sladit jinak

Alternativní sladidla nabízejí způsob, jak si osladit život a přitom se vyhnout vysoké kalorické zátěži. Výrobci reagují na zvyšující se poptávku po tomuto typu sladidel a výsledkem je nepřeberné množství náhražek cukru. Je však důležité zvolit ty alternativy, které nám budou nejvíce sedět. Náhradní sladidla se stávají stále častěji součástí vyváženého jídelníčku, protože je možné si vybrat variantu podle svých individuálních potřeb. Je možné volit podle původu daného sladidla a způsobu zpracování, sladivosti oproti běžnému cukru nebo podle účelu, ke kterému chceme náhradu použít.

Běžný cukr, chemický zvaný sacharóza, vyráběný z cukrové řepy známe asi všichni. V malém množství s ním není žádný problém, ale jeho nadměrná konzumace se často spojuje s různými zdravotními riziky, jako je obezita, cukrovka nebo zubní kaz. Bohužel je opravdu snadné přesáhnout doporučenou denní dávku, která činí maximálně 10 % z celkového kalorického příjmu. Prudké kolísání hladiny cukru může také negativně ovlivnit psychické zdraví a způsobit tzv. brain fog.

Passion Nutrition

Nezapomínej si ale čas od času udělat i radost a dopřejte si pauzu od striktní rutiny – právě díky těmto momentům načerpáš psychickou pohodu, která je klíčem k dlouhodobým a udržitelným výsledkům. Sáhni po produktech od Passion Nutrition Low sugar cookies s nízkým obsahem cukru, které jsou perfektním kompromisem mezi požitkem a zdravím. Na rozdíl od běžných sladkostí spoléhají na kvalitu surovin a neobsahují éčka, emulgátory a ostatní zbytečnosti.

Přírodní, nebo umělá?

Přírodní, nebo umělá?

Existují dvě hlavní skupiny alternativních sladidel, kterými jsou přírodní a umělá sladidla. Rozdělení je dáno jejich původem – přírodní pocházejí z přírodních zdrojů, umělá jsou vyrobena průmyslově. Pojďme si je blíže představit!

Mýty o umělých sladidlech

Umělá sladidla představují v myslích široké veřejnosti i vědců poměrně rozporuplnou skupinu alternativních sladidel. Nejspíš jste o nich už slyšeli – mezi nejznámější patří aspartam, sukralóza a sacharin. Tyto náhražky bývají spojovány s různými riziky, které ale nejsou prokazatelné. Možná jste se potkali s názory, že co je chemické, je i škodlivé, nebo že třeba alternativní sladidla poškozují střevní mikrobiom. 

Přestože se kolem umělých sladidel šíří různé obavy, vědecké studie a přísné testování prokázaly jejich bezpečnost. Renomované instituce, jako Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a americká FDA, je schválily k běžné konzumaci. Stejně jako u všech potravin však platí zásadní pravidlo – důležité je množství.

Co se týče jejich využití, často je najdeme v dietních nápojích, sladkostech, žvýkačkách či nízkokalorických produktech. Díky své stabilitě mohou prodlužovat trvanlivost potravin.

Mýty o umělých sladidlech

Přírodní forma slazení

Jestli patříte mezi zastánce přírodních produktů, tak pro vás je tu kategorie přírodních alternativních sladidel. Jedno z nejznámějších přírodních sladidel je med. Ten je známý svými protizánětlivými a antioxidačními účinky a oproti běžnému cukru zvyšuje hladinu cukru v krvi o něco pomaleji, má tedy nižší glykemický index. Stále ale obsahuje značné množství jednoduchých cukrů. Stejně tak jsou na tom sirupy – javorový, datlový nebo třeba agávový. Oproti tomu existuje například čekankový sirup – téměř bez kalorií, s vysokým podílem vlákniny. Právě ta ale může být pro některé citlivější jedince problematická a způsobit trávicí potíže.

Pojďme si přiblížit sladidla steviol-glykosidy z rostliny stévie a xylitol. Právě tyhle alternativy primárně využíváme v našich Passion výrobcích. Zajímá vás proč?

Steviol-glykosidy: sladká chuť z listů stévie

Steviol-glykosidy jsou sladké látky získávané z listů rostliny stévie sladké (Stevia rebaudiana), která pochází z Jižní Ameriky. Tyto látky jsou až 300krát sladší než běžný cukr, ale jejich kalorický obsah je zanedbatelný. Proto jsou vhodné nejen pro diabetiky, ale také pro ty, kteří chtějí omezit příjem kalorií. Jejich sladká chuť zůstává zachována i při pečení, což z nich činí skvělou alternativu cukru. Například do těsta na lívance nebo palačinky můžete místo několika lžic cukru přidat jen pár kapek steviol-glykosidů.
Steviol-glykosidy můžete použít i k oslazení teplých nápojů, jako je čaj nebo káva. Další z benefitů je i fakt, že na rozdíl od cukru nepřispívá riziku vzniku zubního kazu. 

Sladidlo je dostupné v různých formách – ve vybraných obchodech ho pořídíte ve formě kapek, v prášku nebo v tabletách. Produkty které obsahují výtažek ze stévie, navíc obsahují i některé z přínosných vitamínů a minerálů, jako je vápník, železo a vitamín C.
Stévie má specifickou chuť, která má jemný bylinný nádech a ve větším množstvím může být nahořklá, je tedy otázkou preference, jestli vám padne do noty, ale minimálně jako zpestření jídelníčku stojí za vyzkoušení.

Přírodní sladidla

Xylitol: březový cukr

Xylitol, často označovaný jako březový cukr, je tzv. alkoholický cukr přírodního původu, který se získává z kůry břízy, ovoce (ze švestek, malin) nebo kukuřice. Jeho sladivost je srovnatelná s běžným cukrem, ale obsahuje o 40 % méně kalorií a má nižší glykemický index. Je oblíbený nejen k přímému slazení čaje nebo kávy, ale také jako přísada při pečení, protože má v tomto ohledu podobné vlastnosti jako běžný cukr. Skvělou volbou do sušenek, muffinů nebo koláčů – stačí vyměnit klasický cukr v poměru 1:1.
Xylitol se často vyskytuje ve žvýkačkách, zubních pastách a bonbonech. Jeho nadměrná konzumace však může způsobovat projímavé účinky. A pokud máte doma psa, tak si dávejte pozor na důkladné uschování sladidla – xylitol je pro pejsky toxická látka. 🐶

Sladký život bez cukru

Jak už jsme zmínili, běžný cukr je všude. Najdeme ho nejen ve sladkostech, ale i v pečivu, omáčkách nebo dochucovadlech. Nadměrná konzumace přináší řadu negativ, od výkyvů energie až po dlouhodobé nepříznivé dopady na zdraví. Není tedy divu, že stále více lidí hledá způsoby, jak cukr omezit, aniž by se museli vzdát sladké chuti.

S tím tedy roste zájem o alternativní slazení. Třeba steviol-glykosidy a xylitol, které jsme tu představili a které využíváme v produktech řady Passion Low Sugar, nabízejí sladkou chuť bez zbytečných kalorií a s nižším glykemickým indexem oproti běžnému cukru. Sladidlo ze stévie nabízí navíc jemný bylinný nádech a xylitol má podobné vlastnosti jako cukr.

Co si z toho vzít?

Základním pravidlem při výběru ideálního sladidla je najít si to, co vám zkrátka nejvíce vyhovuje chutí, původem či strukturou. Sladit chytře neznamená si něco odpírat, ale dělat vědomé volby, které zapadají do vašeho životního stylu. Ať už preferujete jakoukoli alternativu, sladká chuť může zůstat součástí vašeho jídelníčku – jen v promyšlenější podobě.

Taťána Smugalová

Taťána Smugalová

Jsem studentka Univerzity Karlovy, mimo psaní také produkční multižánrové akce. Zajímám se o výživu a pohyb.

Kam dál?

Thumbnail
Top 5 tipů, jak začít a udržet svá fitness předsevzetí pro rok 2025
Nový rok, nové já? Fitness centra se v lednu plní nadšenými nováčky, ale jen málokterý z nich vydrží až do února. Nechcete patřit mezi tzv. „ledňáčky“, kteří ztratí motivaci po pár týdnech?
Thumbnail
Jak správně sestavit tréninkový plán do posilovny
Správně sestavený tréninkový plán často odlišuje ty, kteří svých cílů skutečně dosáhnou od těch, kterým jejich úsilí nepřinese očekávané výsledky. V tomto článku vám představíme 5 základních pravidel, která při tvorbě tréninkových plánů využívají i profesionální sportovci.

Top 5 zdrojů sacharidů pro tvůj fitness jídelníček

Sacharidy bývají často démonizovány, což vede mnoho lidí k jejich omezování ve stravě. Ve skutečnosti však spolu s bílkovinami a tuky tvoří jednu ze tří klíčových makroživin, a představují tak nezbytn...

Silvestrovský přípitek, který nezničí vaše fitness předsevzetí

Vítání nového roku a alkohol tvoří nerozlučnou dvojici – podobně jako kvalitní pre-workout a chuť do tréninku. Nespočet studií však oprávněně varuje před negativními dopady alkoholu na sportovní výkon...

Vánoční fitness cukroví plné proteinů, bez cukru a zbytečné mouky

Vánoce jsou za dveřmi a v jednotlivých domácnostech to už voní vánočním cukrovím, vaječným koňakem a dalšími dobrotami, které hrozí přibíráním a nezdravým, až nekontrolovaným příjmem kalorií. A to v tréninku není úplně to, co bychom si chtěli dovolit - celý rok počítáme každý gram tuku či kalorií, a teď je všude tolik lákadel.

Gymtime - Tipy na dárky pro fitness nadšence i vaše nejbližší

Vánoce jsou jednou za rok, některé dárky se osvědčí, a jiné ani neotevřeme do dalších vánočních svátků. Na GymTime.cz máme ty OSVĚDČENÉ dárky pro každého. A pozor, pro opozdilce je v Praze možnost vyz...

ŠABLONA - AUTOR - Jan Michal (medajlonek)
autor-janmichal-40X40 Jan Michal

Zdroje článku

     

    autor-janmichal-80X80

    Jan michal

    Závodník v kategorii Men’s Physique (2. místo na Partner Cup 2024, 3. místo na B&S 2024) a redaktor. Mým cílem je srozumitelnou formou předávat vědecky podložené informace a postupy, které ověřuji v praxi. Neustále se zaměřuji na rozšiřování svých znalostí o tréninku a stravě. Nespoléhám přitom pouze na poznatky z trenérského kurzu.

    Instagram Jan michal na instagramu