Top 3 energy drinky vs. fitness preworkouty a „pumpy“: Znáte jejich výhody a nevýhody?

Rychlé životní tempo, aktivní sportování přináší řadu výzev. Skloubit práci, trénink a přípravu jídel může být náročné, a tak často sáhneme po energetických nápojích, které slibují rychlou vzpruhu. Znáš benefity a stinné stránky 3 nejprodávanějších energetických nápojů v Česku? A víš, čím se liší od nakopávačů a pump?

autor-janmichal-40X40  Jan Michal

Zdroje článku

  • Bell, D. G., & McLellan, T. M. (2003). Effect of repeated caffeine ingestion on repeated exhaustive exercise endurance. Medicine and Science in Sports and Exercise, 35(8), 1348–1354. https://doi.org/10.1249/01.MSS.0000079071.92647.F2
  • Blin, O., Audebert, C., Pitel, S., Kaladjian, A., Casse-Perrot, C., Zaim, M., Micallef, J., Tisne-Versailles, J., Sokoloff, P., Chopin, P., & Marien, M. (2009). Effects of dimethylaminoethanol pyroglutamate (DMAE p-Glu) against memory deficits induced by scopolamine: Evidence from preclinical and clinical studies. Psychopharmacology (Berl), 207(2), 201–212. https://doi.org/10.1007/s00213-009-1648-7
  • Cappelletti, S., Piacentino, D., Sani, G., & Aromatario, M. (2015). Caffeine: Cognitive and physical performance enhancer or psychoactive drug? Current Neuropharmacology, 13(1), 71–88. Erratum: Current Neuropharmacology, 13(4), 554. https://doi.org/10.2174/1570159X13666141210215655
  • ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, s.r.o., 2018. 552 s.
  • World Health Organization. (2019). Restricting caffeine intake during pregnancy. WHO. https://www.who.int/tools/elena/interventions/caffeine-pregnancy

Top 3 energy drinky vs. fitness preworkouty a „pumpy“: Znáte jejich výhody a nevýhody?

Negativní dopady energy drinků na zdraví mění i zákony: dostupné budou až od 15 let

K nepříznivým dopadům energetických nápojů na zdraví přispívají nejen cukr, konzervanty a barviva, ale také kofein. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by zdravý dospělý člověk neměl pravidelně překračovat denní dávku 400 mg kofeinu, což odpovídá zhruba čtyřem šálkům kávy. Pro děti a těhotné ženy, tedy skupiny, které by měly příjem kofeinu výrazně omezit nebo se mu zcela vyhnout, WHO doporučuje maximální denní dávku snížit o více než 100 mg.

Úskalím každodenního nadměrného užívání kofeinu je totiž rychlá schopnost organismu vytvořit si na něj toleranci. Zvýšením dávky ji však nelze překonat, protože dochází ke snížení počtu receptorů, na které kofein působí. Při dlouhodobém zneužívání kofeinu jsme pak vystaveni řadě rizik, jako je nepříznivý dopad na srdce kvůli zvýšenému tlaku nebo nárůst stresu a úzkosti. To je pak způsobeno zvýšenou produkcí kortizolu, tedy stresového hormonu, při vyšších a dlouhodobých dávkách kofeinu.

Problém rizikové konzumace nejen energy drinků právě dětmi pak rozpoutal řadu diskuzí a letos se tak chystají legislativní změny. Například populární Red Bull si už v obchodě nebudou moct koupit děti do patnácti let

Z energy drinků je rekordmanem Prime Energy, který v plechovce o objemu 355 ml obsahuje přibližně 200 mg kofeinu. Tento nápoj se stal terčem kritiky, protože jeho propagaci zajišťují influenceři Logan Paul a KSI, čímž oslovuje především děti a mladistvé.

Tip pro lepší trénink ve večerních hodinách – místo energy drinku nalijte do shakeru „pumpu“

Pumpa

Pokud plánujete návštěvu posilovny v pozdních odpoledních hodinách nebo večer, není nejlepším nápadem posilnit se před sportovním výkonem oblíbeným energy drinkem nebo předtréninkovým nakopávačem. Kofein totiž ovlivňuje cirkadiánní rytmus tím, že snižuje vylučování melatoninu. Ten se výrazně podílí na kvalitě spánku a usínání.

I když maximální hodnota kofeinu v krvi nastává zhruba mezi 30-60 minutami po posledních doušcích vašeho oblíbeného energiťáku, stimulační účinky mohou podle studií přetrvávat déle než 4 hodiny (poločas rozpadu) v závislosti na individuálních faktorech.

Mnohem lepší variantou je v tomto případě zvolit tzv. „pumpy“. Tedy předtréninkové doplňky, které sice neobsahují stimulační látky, ale podporují kvalitní „napumpování“ svalů při tréninku díky ingrediencím, jako je glycerol či L-Citrulin.

Odstartujte ranní trénink i celý den předtréninkovým „nakopávačem“

Odstartujte ranní trénink i celý den předtréninkovým „nakopávačem“

Pokud jste ranní ptáče a trénink máte naplánovaný před pracovními či školními povinnostmi, vyplatí se sáhnout po kvalitním preworkoutu. Na rozdíl od energetických nápojů je jejich hlavní výhodou cílené složení, které se zaměřuje na zlepšení fyzického výkonu během cvičení. Do večera se navíc tělo zbaví stimulačních účinků kofeinu, takže nenaruší spánek.

Preworkouty často obsahují nejen kofein, ale také další účinné látky. Kromě již zmíněného L-Citrulinu obsahují namátkou například:

  • Tyrosin – pro lepší soustředění,
  • Inosin – podporuje přenos kyslíku a umožňuje delší trénink,
  • DMAE – zlepšuje psychickou energii,
  • Extrakt z černého pepře – zlepšuje vstřebávání ostatních složek.

Nakopávače tak pomáhají zvýšit vytrvalost, fyzickou sílu a regeneraci, což není primárním cílem energetických nápojů, zaměřených spíše na stimulaci bdělosti a koncentrace. Přesto je důležité používat je s rozvahou. Tento typ doplňku se hodí především při náročných trénincích (například při tréninku nohou). U lehčích tréninků je vhodné nakopávače vynechat, aby si tělo nevybudovalo toleranci na kofein a předešlo se jeho negativním účinkům, jak zmiňujeme výše.

Ve stejný den, kdy využijete nakopávač, není vhodné konzumovat také energetický nápoj. Jedna dávka nakopávače totiž obsahuje 150–300 mg kofeinu, přičemž některé silnější produkty mohou mít i vyšší koncentrace. Pokud si během dne dáte například 500ml plechovku energetického nápoje Monster (140–160 mg kofeinu), snadno překročíte doporučenou denní dávku kofeinu.

Jak energy drinky ne(zne)užívat?

Jak energy drinky ne(zne)užívat?

Kdy je tedy ten správný čas k užití energy drinku? A jak docílit toho, aby se užívání energy drinků nezměnilo ve zneužívání? Odpovědí je opět střídmost. Tedy sáhnout po svém oblíbeném Red Bullu či Monsteru spíše v krizových situacích a nekonzumovat je každý den.

Dejme tomu, že se právě v krizové situaci zrovna nacházíte. Mezi povinnostmi jste si našli vzácný čas na trénink. Sužuje vás ale únava, po ruce nemáte předtréninkový nakopávač a po tréninku na vás čeká ještě spousta povinností.

Po kterém energy drinku sáhnete?

1) Red Bull (zejména Sugar Free)

    • Výhody: Red Bull je považován za světovou jedničku mezi energetickými nápoji. Vyskytuje se i na první příčce popularity v ČR. Jedna dávka Red Bullu (plechovka o objemu 250 ml) obsahuje 80 mg kofeinu, tedy optimální množství před tréninkem. V tomto množství kofein zvýší svalovou sílu a vytrvalost nejen pro silový trénink, ale zejména pro výkonnostní trénink, u kterého má kofein podle studií výraznější odezvu (BELL).  Společnost Red Bull v poslední době u Sugar-Free verze dále provedla i změnu ve složení. Často probíraný aspartam už v plechovce této značka nenaleznete, neboť byl nahrazený sukralózou.

 

  • Nevýhody: Ačkoli má Red Bull mezi energy drinky neotřesitelné postavení, řada lidí nápoji vytýká malé množství a nezřídka i specifickou chuť. Klasická verze Red Bullu navíc obsahuje 27 gramů cukru z cukrové řepy, na což je dobré pamatovat zejména v rýsovací fázi.

 

2) Monster (zejména Ultra)

  • Výhody: Oproti Red Bullu disponuje dvojka na trhu mezi energetickými nápoji Monster o něco bohatším složením. Kromě vitaminů skupiny B, taurinu a kofeinu, které nalezneme i u Red Bullu, obsahuje Monster také další složky. K těm stimulujícím patří ženšen a guarana. Verze bez cukru Ultra stejně jako Red Bull Sugar Free obsahuje kromě sukralózy také acesulfam, který byl dříve v souvislosti negativními dopady na zdraví často kritizován. Moderní výzkumy tyto obavy nepotvrdily, tato přísada však stále vyvolává diskuse – podobně jako aspartam, který však byl u řady předních energy drinků nahrazen sukralózou.
  • Nevýhody: Ve standardní plechovce (500 ml) obsahuje Monster v rozmezí 140-160 mg kofeinu v závislosti na variaci. Jedná se tak o poměrně silnou dávku, která dokáže „nakopnout“ na delší dobu. Standardní verze navíc obsahuje 54 g gramů cukru, což není z hlediska kalorického příjmu zanedbatelné.

3) Tiger (zejména Zero)

  • Výhody: V Česku velmi oblíbený Tiger energy drink zaujme zejména svou cenovou dostupností oproti dalším značkám energy drinků. Ve složení nalezneme standardní přísady, jako jsou vitaminy skupiny B, taurin a kofein. 

Nevýhody: Ve standardní plechovce (500 ml) obsahuje stejně jako Monster 160 mg kofeinu, tudíž je vhodný ke konzumaci v dopoledních hodinách. Zároveň verze s cukrem obsahuje přes 50 gramů cukru.

autor-janmichal-80X80

Jan michal

Závodník v kategorii Men’s Physique (2. místo na Partner Cup 2024, 3. místo na B&S 2024) a redaktor. Mým cílem je srozumitelnou formou předávat vědecky podložené informace a postupy, které ověřuji v praxi. Neustále se zaměřuji na rozšiřování svých znalostí o tréninku a stravě. Nespoléhám přitom pouze na poznatky z trenérského kurzu.

Instagram Jan michal na instagramu

Kam dál?

Thumbnail
Top 5 tipů, jak začít a udržet svá fitness předsevzetí pro rok 2025
Nový rok, nové já? Fitness centra se v lednu plní nadšenými nováčky, ale jen málokterý z nich vydrží až do února. Nechcete patřit mezi tzv. „ledňáčky“, kteří ztratí motivaci po pár týdnech?
Thumbnail
Jak správně sestavit tréninkový plán do posilovny
Správně sestavený tréninkový plán často odlišuje ty, kteří svých cílů skutečně dosáhnou od těch, kterým jejich úsilí nepřinese očekávané výsledky. V tomto článku vám představíme 5 základních pravidel, která při tvorbě tréninkových plánů využívají i profesionální sportovci.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: