Co se v tomto článku dozvíš?
- Co je naprostým základem imunity?
- Který typ stres imunitu posiluje a který jí naopak škodí?
- Jaké potraviny bohaté na mikronutrienty ti pomohou posílit imunitu?
Zdroje článku
- Baylor College of Medicine. (2020, October 16). Getting adequate vitamin D in the fall and winter. Baylor College of Medicine. https://www.bcm.edu/news/getting-adequate-vitamin-d-in-the-fall-and-winter
- Caliandro, R., Streng, A. A., van Kerkhof, L. W. M., van der Horst, G. T. J., & Chaves, I. (2020). Social jetlag and related risks for human health: A timely review. PMC8707256. https://doi.org/10.3389/fnins.2020.00779
- Espeland, D., de Weerd, L., & Mercer, J. B. (2020). Health effects of voluntary exposure to cold water – a continuing subject of debate. Journal Name, Volume(Issue), pages. https://doi.org/DOI_number
- Navrátilová, M. (2020). Duševní zdraví a imunita. Psychiatrie pro praxi, 20(2), 5–10. https://www.psychiatriepropraxi.cz/incpdfs/psy-202002-0005_10_001.pdf
- Roberts, B. L., & Karatsoreos, I. N. (2022). Brain–body responses to chronic stress: A brief review. Frontiers in Neuroscience, 16, 8725649. https://doi.org/10.3389/fnins.2022.8725649
- ROUBÍK, Lukáš a kolektiv. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, s. r. o. (Ronnie.cz), 2018. 552 s.
Chceš excelovat ve fitness i každodenním životě? Klíčem je pevné zdraví postavené na správně fungujícím imunitním systému. Ten nejenže chrání tělo před škodlivými vlivy, ale také odráží tvé každodenní návyky. Přinášíme ti ověřené tipy, které posílí tvou imunitu, podpoří energii a pomohou ti zůstat v top formě ve všech aspektech života!
1) Kvalitní strava, spánek a pohyb: základ imunity
Bez těchto klíčových pilířů to nepůjde – žádné zázračné triky ani pověry je nenahradí. Pohyb aktivuje imunitní buňky, zatímco spánek umožňuje tělu regenerovat. Neméně důležitý je správně nastavený jídelníček, který obsahuje všechny potřebné živiny a je přizpůsoben individuálním potřebám. Zvláštní důraz by měl být kladen na dostatečný příjem bílkovin, jež jsou nezbytné pro tvorbu buněk imunitního systému. Tyto faktory společně tvoří pevný základ pro silnou a odolnou imunitu.
Kromě toho nesmíme zanedbávat ani základní hygienu a pitný režim, který je také často podceňován a díky kterému zbavíme náš organismus toxinů.
V dnešní uspěchané době bývá podceňován zejména spánek. Tento problém je úzce spojen s fenoménem sociální jet lag. Studie tímto termínem označují nesoulad mezi našimi vnitřními biologickými hodinami a společenskými povinnostmi, jako jsou práce či studium. Dospělý člověk by podle WHO měl spát minimálně 7 hodin denně. Nedostatek spánku totiž může vést k řadě zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, obezita, cukrovka nebo psychické obtíže.
2) Minimalizuj dlouhodobý stres
Není stres jako stres. Krátkodobý stres je přirozenou reakcí těla na akutní situace a podle řady studií může mít pozitivní účinky na naši výkonnost i zdraví. Pomáhá zlepšit soustředění a reakční rychlost, což je výhodné v případech, které vyžadují rychlé rozhodování.
Stejně tak při adekvátním nasazení v tréninku nebo během ledové sprchy vystavujeme tělo mírnému a jednorázovému stresu, ale právě tímto způsobem zlepšujeme naši toleranci na stres. Pravidelný kontakt s chladem, například ledová sprcha, přináší řadu benefitů. Podle některých studií zlepšuje cirkulaci krve a zvyšuje hladinu endorfinů. To má pozitivní vliv na naši psychickou pohodu. Zvládání výzev a překážek se tak stává přirozenou součástí života a posiluje naši psychickou i fyzickou odolnost.
Problém však nastává, pokud setrváváme v chronickém stresu v důsledku životního stylu nebo vnějších i vnitřních faktorů. V tomto případě studie uvádějí, že dochází k oslabení naší imunity, což má zákonitě negativní dopady na naše zdraví. Zejména během hektického pracovního či osobního období bychom tedy neměli podceňovat naši psychickou pohodu a měli bychom si udělat čas na procházky v přírodě, setkání s blízkými nebo přáteli. Pomoct může i meditace, dechová cvičení nebo sauna.
3) Vsaď na kvalitní zdroje vitamínů a dalších mikroživin
K posílení imunity nám kromě zdravých návyků, jako je dostatek spánku a pravidelné cvičení, mohou pomoci také potraviny, které díky obsahu živin posilují obranyschopnost organismu. Většina lidí si v této souvislosti vybaví zejména potraviny bohaté na vitamín C, který má na podporu imunity nezanedbatelný pozitivní vliv. Kromě toho prospívá zdraví srdce a cév a působí jako antioxidant.
Mezi známé zdroje vitamínu C patří citrusové plody, jako jsou pomeranče, mandarinky, citrony či grapefruity. Věděli jste ale, že červená paprika obsahuje téměř čtyřikrát více vitamínu C než pomeranč? Zatímco pomeranč poskytuje 53 mg vitamínu C na 100 g, červená paprika obsahuje až 190 mg na stejné množství.
Neměli bychom zapomínat ani na potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, které hrají klíčovou roli při přeměně potravy na energii či zdraví nervového systému. Najdeme je nejen v mase (drůbež, hovězí, vepřové, ryby), ale také v mléčných výrobcích. Mezi tyto vitamíny patří vitamín B12, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek, podporu zdravého nervového systému a psychického zdraví. Jeho nedostatkem trpí zejména lidé se specifickými stravovacími návyky – například vegani. Pro ně je vhodné tento vitamín suplementovat.
Další skupinou jsou potraviny obsahující vitamíny rozpustné v tucích – vitamín A (například vejce, mrkev, špenát), vitamín D (například mléko, tučné ryby), vitamín E (například ořechy, avokádo) a vitamín K (například špenát, kapusta, sýry). Tyto vitamíny kromě podpory imunity působí antioxidačně, přispívají ke zdraví kostí (vitamín K) a dále například podporují zdraví zraku (vitamín A).
Živočišné potraviny, zejména ryby, jsou také ideálním zdrojem omega-3 mastných kyselin – esenciálních tuků, které si tělo nedokáže samo vyrobit a musí je získávat z potravy. Tyto mastné kyseliny podporují nervový i kardiovaskulární systém a mají také protizánětlivé účinky.
V zimních měsících, kdy je nedostatek UV záření, většina populace podle odborníků trpí nedostatkem vitaminu D3. Tento vitamín nejen podporuje ochranu proti chronickým onemocněním, ale také přispívá k psychickému zdraví. V tomto případě je opět vhodné vsadit na kvalitní doplněk stravy. Nedostatkem tohoto vitamínu jsou ohroženi právě i sportovci, jejichž organismus čelí vyšším nárokům v důsledku intenzivního tréninku.
Nerozlučnou – takřka zamilovanou – dvojici s vitaminem D3 pak tvoří vitamin K2, který podporuje zdraví kostí a chrání cévy. Tyto dva vitaminy spolupracují na několika úrovních, aby podpořily optimální funkce v těle. Jejich kombinace vytváří synergický efekt, který zvyšuje účinnost obou.
Pokud si z těchto tipů máme odnést to nejdůležitější, je to přistupovat k naší obranyschopnosti komplexně. Jen tak můžeš zůstat v nejlepší formě a vychutnávat si každodenní výkon a úspěchy, ať už v tělocvičně, nebo v běžném životě. Péče o imunitu není jednorázová záležitost, ale běh na dlouhou trať, která je výsledkem každodenních návyků. Nezapomeň každý den pracovat na své disciplíně a směle do toho!

Jan michal
Závodník v kategorii Men’s Physique (2. místo na Partner Cup 2024, 3. místo na B&S 2024) a redaktor. Mým cílem je srozumitelnou formou předávat vědecky podložené informace a postupy, které ověřuji v praxi. Neustále se zaměřuji na rozšiřování svých znalostí o tréninku a stravě. Nespoléhám přitom pouze na poznatky z trenérského kurzu.
Kam dál?

