Kofein a jeho účinky na tělo

fab8c33b-c7a4-4116-871d-24f0491db826

Kofein je v dnešní době jednou z nejpoužívanějších látek vůbec. Zkuste se sami sebe zeptat, kdy naposled jste měli den bez kávy nebo podobného kofeinového stimulantu. U většiny lidí to bude pohled do dávné minulosti.

Tento stimulant je využíván již po tisíce let. Je obsažen v kávě, čaji, energetických nápojích, kofeinových tabletách a v mnohém dalším. Mnoho sportovců jej využívá pro lepší výkony napříč celým světem. My Vám dnes chceme tento stimulant přiblížit a popsat Vám, jak přesně na tělo působí.

 

Jak kofein působí v našem těle?

Kofein nám v těle podporuje činnost nervové soustavy (= často můžeme slyšet, že je kofein označen jako centrální stimulant – stimulant centrální nervové soustavy). Zároveň nám působí na povzbuzení srdeční činnosti, tím se nám zvýší tepová frekvence. Má na svědomí také uvolnění a aktivitu adrenalinu. Jeho využití při sportovní aktivitě je velmi oblíbené a hlavním faktorem je to, že kofein je schopen potlačit signály únavy v CNS (= centrální nervové soustavě) a tím nám oddálit přicházející únavu. Je také prokázané, že využití kofeinu má pozitivní účinky na spalování tuků. Proč tomu tak je? Díky jeho vlivu na CNS se spouští děj přeměny tuku na energii.

6c1784c4-0947-4dfc-94ed-cef1d71f7012 

Dávkování kofeinu

Určitě je třeba zmínit na začátek, že kofein je vhodný pro užívání jednorázové. Pokud se nám z užívání kofeinu stane rutina, tělo si na kofein zvykne a stane se vůči němu odolné a přichází pak do hry termín „intolerance vůči kofeinu“ o které si dnes ještě povíme.

Doporučené dávkování kofeinu před tréninkem se pohybuje mezi 200-400mg. Musíme avšak mít na mysli, že dávkování je velmi individuální a ta dávka, která pro někoho může být nedostačující může pro druhého znamenat předávkování. Předávkování kofeinem se poté vyznačuje vysokým srdečním tepem, pocením, nevolností, popřípadě malátností nebo úzkostí.

 50c10237-2969-475f-af3e-5d24317e2d7f

Kdy naposled je vhodné zařadit kofein?  – Kofein VS. Spánek

Problematikou skrývající se ve využívání kofeinu není na prvním místě již zmíněná intolerance. Je to problematika spojená se spánkem. Tento problém je zase velmi individuální. Pro někoho je naprosto přirozené pít poslední šálek kávy v 8 hodin večer a usne poté bezproblémově. Pro někoho znamená káva ve 3 odpoledne večerní počítání oveček do pozdních hodin ranních. Kofein v těle zůstává 4-10 hodin dle toho, jak rychle je naše tělo schopné ho odbourat. Proto naše doporučení nemůže znít jinak než – Nemůžeš večer usnout? Zeptej se sám sebe na prostou otázku. Kdy naposled jsem měl/a kofein? Pokud tvá odpověď zní později než v 16 hodin, následující den zkus kofein nezařazovat po 16 hodině a uvidíš, že se ti bude usínat o mnoho lépe.

 88030e05-f0f7-4e0f-9b1d-e9fa0a502635

Zdroje kofeinu

Těmi úplně nejběžnějšími zdroji kofeinu jsou káva, čaje, kakao, čokoláda, kofeinové tablety nebo nakopávače a podobné stimulanty obsahující kofein.

Kofeinové doplňky můžete zakoupit na Gymtime.cz

f6e6aa28-b691-483d-8545-ae3f33ee0c80

Intolerance na kofein

Jediným zaručeným řešením je omezit na nějakou dobu kofein a obnovit tak tělesnou citlivost na tuto látku. Možná se ptáte, jakým způsobem to máte udělat, když si vaše tělo žádá dávku kofeinu již od ranních hodin. Tělo si vyžaduje kofein jen když je unavené. Zkuste se proto vyvarovat stavům únavy a poskytněte svému tělo detox.

Sami uvidíte, že po detoxu nebude třeba do sebe hodit 5 kafí denně, ale vystačí Vám 1 maximálně 2 a budete se cítít lépe, než kdy předtím.